Koncept BEZPEČNÁ ŠKOLA
Koncept pod názvom BEZPEČNÁ ŠKOLA bol a je stále tvorený školskými komunitami, ktoré v sebe našli odvahu naštartovať inkluzívnu zmenu. Stojí na základe výskumných štúdií v oblasti sociálnej inklúzie a našej praxe.
Ide o overený a merateľný program prevencie, ktorý zodpovedá štandardom kvality MŠVVaM SR!
Dôvodom tvorby konceptu „Bezpečná škola“ bola inovácia a excelentnosť vo vzdelávaní, ktorá umožňuje premenu školy s veľkou koncentráciou žiakov z rodín s nízkou sociálnou a ekonomickou úrovňou na komunitu prosperujúcich vzťahov, podporujúcich:
- školskú úspešnosť žiakov,
- efektívny systém podpory duševného zdravia všetkých aktérov.
- prechod z chudoby do ekonomickej stability,
- víziu na vhodné zamestnania a profesijnú orientáciu.
Tieto školy čelia veľkým výzvam: pracujú s deťmi z rôznych kultúr, systémov noriem, jazykov. Veľa energie školy vynakladajú na zapojenie rodičov, ktorí sa nachádzajú zvyčajne v zložitých marginalizovaných, či duševných kontextoch, alebo dokonca v ohrozených rodinných systémoch, s transgeneračným prenosom, či schémou konfliktného fungovania vo vzťahoch.
Často sú tam školské tímy, ktoré túžia po externej podpore, aby sa mohli znova posilniť a pokračovať v náročnej práci. Napriek mnohým podporným interným iniciatívam je pre tieto školy ťažké vzdelávať úspešných žiakov, s dobrou duševnou kondíciou a odolnosťou potrebnou k úspešnému ukončeniu želaného stredného, či vysokoškolského vzdelania.
Program vychádza z:
- Národného programu duševného zdravia
- Metodických nástrojov https://www.iprev.cz/
- Štandardov kvality odborných činností v systéme poradenstva a prevencie, MŠVVaM SR
- Katalógu podporných opatrení
- Vedeckých zistení dostupných na National Library of Medicine https://www.nlm.nih.gov/
Dnes je program súčasťou akreditovaného inovačného a aktualizačného vzdelávania Inštitútu dialogických praxí pod akreditáciou – evidenčné číslo programu – MŠVVaŠ SR: 2/2022 – IV – Multidisciplinárna podpora pozitívnych zmien širšej školskej komunity v oblasti školskej úspešnosti a duševného zdravia.
Komponenty Bezpečnej školy
Program v celistvosti prepája tri komponenty
Vlastné spracovanie
KOMPONENT 1. – Riadenie inkluzívnej zmeny: Prináša manažérsky model riadenia zmien. Vychádza z riadenia organizácií, kolaboratívnych a dialogických prístupov v rámci akčných výskumov inkluzívnej praxe.
Pless, N., Maak, T. Building an Inclusive Diversity Culture: Principles, Processes and Practice. Journal of Business Ethics 54, 129–147 (2004). https://doi.org/10.1007/s10551-004-9465-8
KOMPONENT 2. – Budovanie programu a nástrojov: Komponent garantuje: 1. zameranie a dodržanie cieľa v kontexte požadovanej kvality, 2. istý hmatateľný výstup vo forme jedinečného konceptu alebo súboru, zvyčajne v podobe metodiky/programu/sady nástrojov prevencie, ktoré sú založené na kritériách kvality prevencie a jej dobrej praxe, deklarovaných vedeckými i rezortnými autoritami. Ide zväčša o jedinečný preventívny rámec, ktorý vychádza z reálnych potrieb aktérov školskej komunity, auditu zdrojov a potenciálu inkluzívnej zmeny tradičnej školy (potenciál mapovaný v KOMPONENTE 1).
Vytvára sa na základe:
- obsahu školského vzdelávacieho programu danej školy,
- komunitných zdrojov, kde škola sídli,
- filozofie riadenia ľudských zdrojov školy,
- aktuálnych požiadaviek kvality na prevenciu v podpore fyzického a duševného zdravia i prevencie rizikového správania a jej odborných činností v rámci všeobecných a legislatívne garantovaných podporných opatrení každému dieťaťu/žiakovi v zmysle školského zákona,
- prítomnosti podporného personálu či školského podporného tímu a ich kompetencií v oblasti poskytovaných odborných činností.
KOMPONENT 3. – Evaluácia, udržateľnosť a rozvoj: V treťom komponente sa tvoria a zhromažďujú nástroje autoevalvácie, ktoré ovplyvňujú merateľnosť dopadu metodiky/programu nástrojov prevencie a ich následné inovácie, či rozvoj.
Ciele programu
- Hlavný cieľ programu: Budovať bezpečnú, zdravú a inkluzívnu školskú komunitu.
- Prínos – dopad preventívneho programu v cieľovej skupine:
- Merateľné, komplexné, multidisciplinárne a efektívne riadené participatívne budovanie bezpečného a inkluzívneho prostredia v zmysle legislatívnych predpisov a očakávaných indikátorov prevencie, previazané na jedinečnú identitu školy.
- Indikátory:
- a) Zvyšovanie fyzického a duševného zdravia aktérov školskej komunity,
- b) Znižovanie rizikového správania detí/žiakov,
- c) Kvalita odborných činností v prevencii, podpore fyzického a duševného zdravia i prevencie rizikového správania,
- d) Funkčná koordinácia prevencie v komunitnej sieti.
Tematické okruhy programu
Tematické okruhy programu v zmysle Štandardov odborných činností v systéme poradenstva a prevencie, MŠVVaM SR a vedecky overených konceptov:
1) Oblasť rozvoja životných zručností – SEL KONCEPT
- Sociálne zručnosti (napr. schopnosť čeliť sociálnemu tlaku, asertívne zručnosti, schopnosť empatie)
- Zručnosti sebauvedomenia/sebaovplyvňovania/sebaregulácie (napr. schopnosť kritického myslenia, schopnosť kreatívneho myslenia, schopnosť konštruktívneho riešenia problémov)
- Zodpovedné rozhodovanie
- Sociálne uvedomenie
- Vzťahové zručnosti – budovanie žiadúcich vzťahov
2) Oblasť rizikového správania:
- Prevencia násilného správania (šikanovanie, prejavy agresivity)
- Prevencia záškoláctva
- Prevencia radikalizmu a extrémizmu
- Prevencia užívania návykových látok
- Prevencia obchodovania s ľuďmi
- Prevencia zameraná na problematické používania digitálnych technológií
- Prevencia zameraná na zdravý životný štýl (poruchy príjmu potravy)
- Prevencia zameraná na podporu duševného zdravia
- Vzťahová výchova a prevencia rizikového sexuálneho správania
- Prevencia pred sex. zneužívaním a násilím
- Sebapoškodzovanie a suicidalita
Cieľová skupina: žiaci, zákonní zástupcovia, zamestnanci a komunitní partneri základných a stredných škôl, školské podporné tímy a multidisciplinárne tímy.
Orientačný rozsah programu: Rozsah programu je závislý od intervenčných indikátorov odborných činností danej školy.
A1 – školy kde univerzálne intervencie v I. úrovni skórujú cieľovú skupinu od 71% a viac z celkového počtu žiakov (balíček 60 hodín + akreditácia).
B1 – školy kde cielené intervencie v II. úrovni skórujú cieľovú skupinu od 11% a viac z celkového počtu žiakov (balíček 100 hodín + akreditácia).
C1 – školy kde špecifické intervencie v III. úrovni skórujú cieľovú skupinu od 6% a viac z celkového počtu žiakov (balíček 200 hodín + akreditácia).
Na čo sme prišli
- Nacítiť (diagnostikovať) vzájomne inkluzívne potreby je istý kumšt, ktorý vyžaduje schopnosť pripojiť sa do bezpečného vzťahu. A to sa udeje len vo vzájomnej interakcii, ktorú je potrebné opakovane zažívať a spoločne trénovať v každodennej realite. Laboratórne terapeutické a diagnostické podmienky, stigmatizácia diagnózami a segregácia nás môžu vo vzťahovom napojení limitovať.
- Katalóg podporných opatrení, Štandardy odborných činností, Nové kurikulum, Model PBIS, SEL, Nenásilná komunikácia či iné ucelené metodické usmernenia sú pre prax skvelé a je ich naozaj treba.. No ak pri ich aplikovaní nespolupracujeme, stávajú sa iba jedným z ďalších nástrojov do šuflíka, alebo formálne, „naoko“ ich bez prospechu administrujeme.
- Všetci vo vzdelávaní máme nejaké potreby a nie všetky pasujú do krabice s označením „LEGISLATÍVA“. Nemalo by to byť náhodou naopak? Čo keby sa tvar i obsah tejto krabice prispôsoboval flexibilne, v reálnom čase, potrebám ľudí, ktorí ju majú chuť užívať v prospech svojich občianskych práv, slobôd či povinností.
- Formálne dôkazy o tom ako „spolu-pracujeme“ vieme generovať veľmi dobre. Sme žiaľ už rokmi vytrénovaní byrokratizáciou systému vzdelávania. Ale koľko a akých dát vlastne skutočne potrebujeme spolu uchovať, zaznamenávať ak nám vzťahy začnú reálne fungovať? Naše motto: „Tam kde vzťahy fungujú, papiere toľko netreba, lebo nám je spolu dobre. A to je predsa vidieť i cítiť!“.
- Nadšenie pre inklúziu je skvelá hnacia sila, ale je dobré vedieť aj o jej limitoch a ako na ne… A to sa bez skúseného parťáka, vedľa nás, objavuje zvyčajne dlho a bolestivo. Poznáte takého vo vašej komunite? My áno!
- Komunikácia v škole je príliš rýchla na to, aby sme sa mohli k sebe vzťahovo pripojiť. Naše rozhovory k porozumeniu potrieb potrebujú čas! Máme facilitačné formáty a nástroje, ktoré dokážu spomaliť a upevniť blízkosť v bežných interakciách vo vyučovaní.
- Expertíza v našich školských podporných tímoch, či poradenských zariadeniach je často hierarchická a paradoxne nesplnomocňuje toho, kto je nositeľom inkluzívnej zmeny. Ako teda budovať horizontalitu a vzťahy, ktoré otvoria dvere všetkým dokonca aj deťom, rodičom, peerom, či laikom? Vieme, že sa to dá i bez mocenských prístupov.
Vlastnosťou konceptu BEZPEČNÁ ŠKOLA je jeho flexibilita a merateľnosť, ktoré nasadajú na reálne potreby spolupráce a jedinečnú identitu školských komunít. Výhodou je tiež jeho vývoj v SR a aplikačné prepojenie na aktuálne legislatívne rámce.
Ako vás podporíme
Kto tvorí tím CPI?
- Aplikujeme, aplikujeme, aplikujeme… Na čo je teória bez praxe? Urobíme spolu s vami poriadny prievan v procesoch, ktoré sú zaseknuté a brzdia inkluzívnu spoluprácu..
- Naučíme Vás vďaka hre s názvom DOBRO-DRUŽSTVO naštartovať bezpečnú spoluprácu naprieč podpornými opatreniami a úrovňami a aktérmi podpory, kde sa na nikoho nezabúda… ani na rodičov, starých rodičov a ďalšie dôležité osoby okolo dieťaťa, žiaka.
- Kreatívne, slobodne a rozvojovo vnímať a pretvárať podporné opatrenia, aby nám sadli na mieru a nie naopak.
- Dáme váhu hlasom detí, žiakov v riadení a hodnotení kvality ich inkluzívnej podpory, aby sme sa naozaj držali kréda “Dieťa v centre záujmu”.
- Spoločne budeme variovať 3 modely inkluzívnej spolupráce (medicínsky, komunitný, talentový) a z nich stavať základy pre talenty, nadania a kariérne zručnosti u všetkých detí, žiakov i tých so ŠVVP.
- Vytvoríme si vlastný a merateľný preventívny program, ktorému všetci rozumieme a je nám dostupný celý školský rok.
- Uistíme Vás vo Vašich tímových rolách a kompetenčných rámcoch, aby ste sa mohli smelo zastúpiť, podporiť a dôverovať si.
- Vytvoríme Vám priestor pre učiaci sa dialóg s niekým, kto už prešiel o kus ďalej cestu, po ktorej práve kráčame. Dokonca vidí až za náš dnešný horizont, či do údolí, ktoré vôbec nečakáme a bolo by dobré vyhnúť sa im, aby sme nezablúdili.. Stretnete sa s ľuďmi z multidisciplinárneho tímu Mobilného centra pre podporu inklúzie, ktorý hovorí inkluzívnym jazykom a má cennú skúsenosť z viac ako 2000 tímových intervencií vo viac ako 37 školách rôzneho typu v celom Moravskoslezskom kraji.
Viac detailov ako nadviazať spoluprácu k programu BEZPEČNÁ ŠKOLA s CPI TU.
Merateľnosť a flexibilita
Témy našich intervencií, podpory a služieb, v ktorých sme nápomocní
Vlastné spracovanie
Program
Vlastnosťou konceptu BEZPEČNÁ ŠKOLA je jeho flexibilita a merateľnosť,
ktoré nasadajú na reálne potreby spolupráce a jedinečnú identitu školských komunít.
Výhodou je tiež jeho vývoj v SR a aplikačné prepojenie na aktuálne legislatívne rámce.
Nástroje, ktoré používame sú považované autoritami za adekvátne a vhodné. Viaceré vychádzajú z medzinárodných a národných výskumov. Spolupracujeme so zástupcami z Fínska, Holandska, Českej republiky a mnohých ďalších krajín koordinovaných Taos Institutom (USA).
Priradené odborné činnosti
Priradené odborné činnosti k podporným opatreniam, úrovniam a tematickým okruhom prevencie:
PRIMÁRNA PREVENCIA V ŠTÁTNOM KURIKULE (ŠkVP) | |
---|---|
TÉMY | Sociálne zručnosti (napr. schopnosť čeliť sociálnemu tlaku, asertívne zručnosti, schopnosť empatie) |
Sebauvedomenia/ sebaovplyvňovania/ sebaregulácie (napr. schopnosť kritického myslenia, schopnosť kreatívneho myslenia, schopnosť konštruktívneho riešenia problémov) | |
Zodpovedné rozhodovanie | |
Sociálne uvedomenie | |
Vzťahové zručnosti – budovanie žiadúcich vzťahov | |
Prevencia zameraná na zdravý životný štýl (poruchy príjmu potravy) | |
Prevencia zameraná na podporu duševného zdravia | |
Vzťahová výchova a prevencia rizikového sexuálneho správania | |
ODBORNÉ ČINNOSTI | Poradenstvo – výchovné |
Poradenstvo – kariérové | |
Rozvoj inkluzívneho vzdelávania | |
Prevencia – propagácia | |
Prevencia – realizácia programu | |
Diagnostika – vstupná celoškolská | |
Diagnostika – vstupná triedna | |
Diagnostika – pedagogická – učiteľ | |
Diagnostika – fyzioterapeutická | |
Intervencia – peer/laická | |
Metodická činnosť – priama: koordinácia tímu | |
Metodická činnosť – priama: konzultácia k metodickej podpore a poradenstvu pedagogickým zamestnancom, odborným zamestnancom a zákonným zástupcom alebo zástupcom zariadenia | |
Metodická činnosť – priama: konzultácia k metodickej podpore školského podporného tímu | |
Metodická činnosť – priama: intervízia k metodickej podpore školského podporného tímu | |
Metodická činnosť – priama: evaluácia prevencie | |
Metodická činnosť – priama: evaluácia koordinácie tímu | |
Metodická činnosť – priama: evaluácia programov | |
Metodická činnosť – priama: autoevaluácia PZ/OZ/ŠPT | |
Metodická činnosť – nepriama: tvorba záznamov o konzultácii k metodickej podpore a poradenstvu pedagogickým zamestnancom, odborným zamestnancom a zákonným zástupcom, ŠPT, MDT, alebo zástupcom zariadenia | |
PODPORNÉ OPATRENIA | Poskytovanie výchovy a vzdelávania na základe úpravy cieľov, metód, foriem a prístupov vo výchove a vzdelávaní |
Poskytovanie výchovy a vzdelávania na základe úpravy obsahu výchovy a vzdelávania a hodnotenia výsledkov dosiahnutých deťmi alebo žiakmi vo výchove a vzdelávaní | |
Sociálne začlenenie | |
Činnosť na podporu dosahovania školskej spôsobilosti | |
Zabezpečenie poskytovania kurzu vyučovacieho jazyka školy alebo inej podpory pri osvojovaní si vyučovacieho jazyka školy | |
Zabezpečenie vzdelávania sa vo vyučovacom predmete alebo vo vzdelávacej oblasti vo vyššom ročníku | |
Poskytovanie zdravotnej starostlivosti | |
Poskytnutie špeciálnych edukačných publikácií a kompenzačných pomôcok | |
Zabezpečenie úpravy priestorov školy určených na podporu vnímania a nadobúdanie zručností | |
Zabezpečenie diétneho stravovania | |
Krízová intervencia |
SEKUNDÁRNA PREVENCIA V SKYTOM KURIKULE | |
---|---|
TÉMY | Prevencia násilného správania (šikanovanie, prejavy agresivity) |
Prevencia záškoláctva | |
Prevencia radikalizmu a extrémizmu | |
Prevencia užívania návykových látok | |
Prevencia obchodovania s ľuďmi | |
Prevencia zameraná na problematické používania digitálnych technológií | |
Prevencia obchodovania s ľuďmi | |
Prevencia pred sex. zneužívaním a násilím | |
Sebapoškodzovanie a suicidalita | |
ODBORNÉ ČINNOSTI | Poradenstvo – kariérové |
Prevencia – propagácia | |
Prevencia – realizácia programu | |
Diagnostika – pedagogická – asistent | |
Diagnostika – lekár | |
Diagnostika – orientačná špeciálnopedagogická | |
Diagnostika – základná špeciálnopedagogická | |
Diagnostika – orientačná psychologická | |
Diagnostika – základná psychologická | |
Diagnostika – liečebno-pedagogická | |
Diagnostika – sociálna | |
Intervencia – pedagogická modifikácia foriem – učiteľ | |
Intervencia – pedagogická modifikácia metód – učiteľ | |
Intervencia – pedagogická modifikácia cieľov – učiteľ | |
Intervencia – pedagogická modifikácia obsahu – učiteľ | |
Intervencia – pedagogická modifikácia hodnotenia – učiteľ | |
Intervencia – doučovanie | |
Intervencia – asistencia na prekonávanie jazykových bariér | |
Intervencia – asistencia na prekonávanie architektonických bariér | |
Intervencia – asistencia na prekonávanie kultúrnych bariér | |
Intervencia – asistencia na prekonávanie sociálnych bariér | |
Intervencia – asistencia na prekonávanie zdravotných bariér | |
Intervencia – asistencia na prekonávanie informačných bariér | |
Intervencia – asistencia na prekonávanie didaktických bariér | |
Intervencia – špeciálnopedagogická | |
Intervencia – liečebno-pedagogická | |
Intervencia – psychologická | |
Intervencia – sociálna | |
Intervencia – peer/laická | |
Reedukácia | |
Terapia | |
Špecializované odborné činnosti – iné | |
Odborné činnosti vo vzťahu k deťom do siedmeho roku veku – iné | |
Zabezpečovanie kompenzačných, reedukačných a špeciálnych edukačných pomôcok | |
Metodická činnosť – priama: koordinácia klienta | |
Metodická činnosť – priama: realizácia podporných opatrení, IVVP, IV, IUP | |
Metodická činnosť – priama: evaluácia podporných opatrení | |
Metodická činnosť – priama: evaluácia prevencie | |
Metodická činnosť – priama: evaluácia intervencií | |
Metodická činnosť – priama: supervízia | |
Metodická činnosť – priama: koordinácia tímu | |
Metodická činnosť – priama: konzultácia k metodickej podpore a poradenstvu pedagogickým zamestnancom, odborným zamestnancom a zákonným zástupcom alebo zástupcom zariadenia | |
Metodická činnosť – priama: konzultácia k metodickej podpore školského podporného tímu | |
Metodická činnosť – priama: intervízia k metodickej podpore školského podporného tímu | |
Metodická činnosť – priama: evaluácia programov | |
Metodická činnosť – priama: autoevaluácia PZ/OZ/ŠPT | |
Metodická činnosť – priama: konzultácia k metodickej podpore multidisciplinárneho tímu v ambulantnom zariadení | |
Metodická činnosť – priama: konzultácia k metodickej podpore terénneho multidisciplinárneho tímu | |
Metodická činnosť – nepriama: tvorba záznamov o konzultácii k metodickej podpore a poradenstvu pedagogickým zamestnancom, odborným zamestnancom a zákonným zástupcom, ŠPT, MDT, alebo zástupcom zariadenia | |
PODPORNÉ OPATRENIA | Doučovanie |
Intervencie na rozvoj pohybovej schopnosti, zmyslového vnímania, komunikačnej schopnosti, kognitívnej schopnosti, sociálno-komunikačných zručností, emocionality a sebaobsluhy | |
Skvalitnenie podmienok výchovy a vzdelávania žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia | |
Činnosť na podporu predchádzania ukončenia školskej dochádzky v nižšom ako poslednom ročníku základnej školy alebo strednej školy | |
Zabezpečenie pôsobenia pedagogického asistenta v triede | |
Zabezpečenie sebaobslužných úkonov v čase výchovno-vzdelávacieho procesu |
TERCIÁRNA PREVENCIA V SKYTOM KURIKULE | |
---|---|
TÉMY | Prevencia násilného správania (šikanovanie, prejavy agresivity) |
Prevencia záškoláctva | |
Prevencia radikalizmu a extrémizmu | |
Prevencia užívania návykových látok | |
Prevencia obchodovania s ľuďmi | |
Prevencia zameraná na problematické používania digitálnych technológií | |
Prevencia obchodovania s ľuďmi | |
Prevencia pred sex. zneužívaním a násilím | |
Sebapoškodzovanie a suicidalita | |
ODBORNÉ ČINNOSTI | Poradenstvo – špecializované |
Prevencia – propagácia | |
Prevencia – realizácia programu | |
Diagnostika – pedagogická – asistent | |
Diagnostika – lekár | |
Diagnostika – komplexná špeciálnopedagogická | |
Diagnostika – vysokošpecializovaná diferenciálna diagnostika špeciálnopedagogická | |
Diagnostika – komplexná psychologická | |
Diagnostika – vysokošpecializovaná diferenciálna diagnostika psychologická | |
Terapia | |
Rehabilitácia | |
Intervencia – pedagogická modifikácia foriem – učiteľ | |
Intervencia – pedagogická modifikácia metód – učiteľ | |
Intervencia – pedagogická modifikácia cieľov – učiteľ | |
Intervencia – pedagogická modifikácia obsahu – učiteľ | |
Intervencia – pedagogická modifikácia hodnotenia – učiteľ | |
Intervencia – doučovanie | |
Intervencia – asistencia na prekonávanie jazykových bariér | |
Intervencia – asistencia na prekonávanie architektonických bariér | |
Intervencia – asistencia na prekonávanie kultúrnych bariér | |
Intervencia – asistencia na prekonávanie sociálnych bariér | |
Intervencia – asistencia na prekonávanie zdravotných bariér | |
Intervencia – asistencia na prekonávanie informačných bariér | |
Intervencia – asistencia na prekonávanie didaktických bariér | |
Intervencia – špeciálnopedagogická | |
Intervencia – liečebno-pedagogická | |
Intervencia – psychologická | |
Intervencia – sociálna | |
Intervencia – peer/laická | |
Rehabilitácia | |
Metodická činnosť – priama: koordinácia klienta | |
Metodická činnosť – priama: realizácia podporných opatrení, IVVP, IV, IUP | |
Metodická činnosť – priama: evaluácia podporných opatrení | |
Metodická činnosť – priama: evaluácia prevencie | |
Metodická činnosť – priama: evaluácia intervencií | |
Metodická činnosť – priama: supervízie | |
Metodická činnosť – priama: koordinácia klienta | |
Metodická činnosť – priama: koordinácia tímu | |
Metodická činnosť – priama: evaluácia terapie | |
Metodická činnosť – priama: evaluácia reedukácie | |
Metodická činnosť – priama: evaluácia rehabilitácie | |
Metodická činnosť – priama: konzultácia k metodickej podpore a poradenstvu pedagogickým zamestnancom, odborným zamestnancom a zákonným zástupcom alebo zástupcom zariadenia | |
Metodická činnosť – priama: konzultácia k metodickej podpore školského podporného tímu | |
Metodická činnosť – priama: intervízia k metodickej podpore školského podporného tímu | |
Metodická činnosť – priama: evaluácia programov | |
Metodická činnosť – priama: autoevaluácia PZ/OZ/ŠPT | |
Metodická činnosť – priama: konzultácia k metodickej podpore multidisciplinárneho tímu v pobytovom zariadení | |
Metodická činnosť – priama: konzultácia k metodickej podpore terénneho multidisciplinárneho tímu | |
Špecializované odborné činnosti – iné | |
Odborné činnosti vo vzťahu k deťom do siedmeho roku veku – iné | |
Zabezpečovanie kompenzačných, reedukačných a špeciálnych edukačných pomôcok | |
Metodická činnosť – nepriama: tvorba záznamov o konzultácii k metodickej podpore a poradenstvu pedagogickým zamestnancom, odborným zamestnancom a zákonným zástupcom, ŠPT, MDT, alebo zástupcom zariadenia | |
PODPORNÉ OPATRENIA | Doučovanie |
Intervencie na rozvoj pohybovej schopnosti, zmyslového vnímania, komunikačnej schopnosti, kognitívnej schopnosti, sociálno-komunikačných zručností, emocionality a sebaobsluhy | |
Skvalitnenie podmienok výchovy a vzdelávania žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia | |
Činnosť na podporu predchádzania ukončenia školskej dochádzky v nižšom ako poslednom ročníku základnej školy alebo strednej školy | |
Zabezpečenie pôsobenia pedagogického asistenta v triede | |
Zabezpečenie sebaobslužných úkonov v čase výchovno-vzdelávacieho procesu | |
Špecializované kariérové poradenstvo |