Alica Uchytilová

O peerstvo som sa začala zaujímať v roku 2019. Bolo to v období, kedy som zorganizovala fotografickú výstavu na tému „Život s úzkostnou poruchou“. Vystavovala som fotky, na ktorých prežívam tie najsilnejšie stavy, ktoré mi úzkosť vtedy prinášala a ja som ich ponúkla verejnosti.  Zažila som ten pocit, kedy to, čo vytvoríte nejaký spôsobom vnímajú iní ľudia a veľmi sa mi to zapáčilo. Mnoho ľudí, ktorí prišli na vernisáž ma neskôr kontaktovali a chceli vedieť, ako si s úzkosťou viem poradiť.

Nie dlho na to som dostala ponuku pracovať v projekte, ktorí mapoval potreby ľudí so skúsenosťou s duševným ochorením. Spravila som si kurz v Centre pro rozvoj péče o duševním zdraví, z.s. v Prahe a naučila sa ako pracovať so svojim príbehom.

Absolvovala som pol roka praxe na Psychiatrickej klinike FN v Trenčíne a momentálne som ako peerka súčasťou multidisciplinárneho tímu na Psychiatrickej klinike FN v Martine. S kolegyňou máme s pacientami z oddelenia hodinu hudby, kde im hráme na ukulele a spievame. Hudbu prepájame predstavovaním sa, pýtaním sa otázok a pokojne aj krátkym rozhovorom.

Som absolventkou Medzinárodného vzdelávacieho programu ICCP „V dialógu“ 2023/2024. Tu som pochopila, že peer konzultanti sú v prostredí školstva viac ako potrební. Mojou hlavnou motiváciou je fakt, že nechcem, aby si ďalší ľudia museli prejsť tým, čím som si prešla ja. A/alebo aby v tom aspoň nezostávali sami.

Momentálne som súčasťou teamu peer konzultantov Ligy za duševné zdravie a okrem aktivít v nemocnici sa venujem moderovaniu Klubu Nezábudka, podporného klubu duševného zdravia v Partizánskom. Spolu s kolegyňou psychologičkou vytvárame bezpečné a prijímajúce prostredie, fungujeme na princípe rovnocennosti a využívame prvky kolaboratívno- dialogickej praxe.

V neposlednom rade som autorkou projektu Náplasť na dušu – láskavý vizuálny pomocník v starostlivosti o duševné zdravie vo forme dočasných tetovačiek, ktoré si môžete zakúpiť aj tu: dočasné tetovačky – Náplasť na dušu