Popis
Práca s rodinami prechádzajúcimi opatrovníckym konfliktom (rozvod, rozchod a pod…) býva veľmi náročná, či už pre sociálnych pracovníkov a pracovníčky, psychológov, terapeutov alebo sudcov. Každý, kto s takou rodinou v rámci svojej pomáhajúcej profesie spolupracuje, môže prežívať väčšiu či menšiu beznádej. Je to odraz beznádeje a smútku, ktorý prežívajú práve členovia rodiny a ktoré sa môžu prejavovať napr. ako útočné správanie.
Asi neexistuje žiadna metóda, ktorá by mala pre takéto rodiny sto percentnú účinnosť a pomohla im ich spory urovnať, veríme však, že ak rodičom v opatrovníckom spore poskytneme podporu, a necháme zaznieť hlasy lásky, ktorú majú k svojim deťom, môžeme tieto spory výrazne zmierniť.
Program „Rodičom navždy“ sme realizovali na Zlínsku v rokoch 2015-2018 ako adaptáciu programu „No kids in the middle“, ktorý predstavila v roku 2014 v Brne holandská psychologička Justine van Lawick a dnes realizuje i organizácia Spondea pod názvom Dieťa v centre záujmu.
Počas nášho workshopu by sme s účastníkmi chceli zdieľať nielen skúsenosti z vedenia tohto programu, ale aj skúsenosti z vytvárania multidisciplinárneho tímu, ktorý sa na realizácii programu podieľal. Tiež by sme chceli nechať zaznieť hlas prizvaných rodičov, ktorý so sebou nesú autentickú životnú expertízu s témou.
Predstavíme vám základný model programu, zažijete si jeho aktivity a ponúkneme vám skúsenosti, ktoré nám pomohli čo najviac aktívne zaangažovať jeho účastníkov. Podelíme sa s vami o výsledky programu, ako sme ich monitorovali u jednotlivých účastníkov. Podelíme sa tiež o skúsenosti toho, ako nám multidisciplinárna prax a prax zameraná na riešenie pomohli a pomáhajú pri splnomocňovaní rodičov v ich kompetenciách ako osôb starajúcich sa s láskou o svoje deti i po ich rozvode, rozchode.
Komu je určený?
Workshop je určený predovšetkým pomáhajúcim profesionálom – sudcom, kurátorom, sociálnym pracovníkom, učiteľom, psychológom, špeciálnym pedagógom, poradcom, terapeutom, tiež multidisciplinárnym tímom, ich koordinátorom a organizáciám, pracujúcim s rodinami v ťažkých životných situáciách.
Kompetencie, ktoré účastník workshopu osvojuje
Zapojiť, aktivizovať a skompetentnievať rodičov, spolupracovať ako člen multidisciplinárneho tímu.
Výstupy/benefity vzdelávania
Workshop je súčasťou akreditácie inovačného vzdelávania MŠVVaŠ SR: 2/2022 – IV. Účastník získava certifikát a možnosť dlhodobej supervízie pri implementácii programu do svojej praxe.
Lektori
Dátum a čas workshopu
- 08.01.2025, 15:00 – 16:30
Minimálny počet účastníkov
10
Miesto workshopu
Katolícka univerzita v Ružomberku, Pedagogická fakulta
Viac informácií nájdete tu.