Popis
Práca s rodinami prechádzajúcimi opatrovníckym konfliktom (rozvod, rozchod a pod…) býva veľmi náročná, či už pre sociálnych pracovníkov a pracovníčky, psychológov, terapeutov alebo sudcov. Každý, kto s takou rodinou v rámci svojej pomáhajúcej profesie spolupracuje, môže prežívať väčšiu či menšiu beznádej. Je to odraz beznádeje a smútku, ktorý prežívajú práve členovia rodiny a ktoré sa môžu prejavovať napr. ako útočné správanie.
Asi neexistuje žiadna metóda, ktorá by mala pre takéto rodiny sto percentnú účinnosť a pomohla im ich spory urovnať, veríme však, že ak rodičom v opatrovníckom spore poskytneme podporu, a necháme zaznieť hlasy lásky, ktorú majú k svojim deťom, môžeme tieto spory výrazne zmierniť.
Program „Rodičom navždy“ sme realizovali na Zlínsku v rokoch 2015-2018 ako adaptáciu programu „No kids in the middle“, ktorý predstavila v roku 2014 v Brne holandská psychologička Justine van Lawick a dnes realizuje i organizácia Spondea pod názvom Dieťa v centre záujmu.
Počas nášho workshopu by sme s účastníkmi chceli zdieľať nielen skúsenosti z vedenia tohto programu, ale aj skúsenosti z vytvárania multidisciplinárneho tímu, ktorý sa na realizácii programu podieľal. Tiež by sme chceli nechať zaznieť hlas prizvaných rodičov, ktorý so sebou nesú autentickú životnú expertízu s témou.
Predstavíme vám základný model programu, zažijete si jeho aktivity a ponúkneme vám skúsenosti, ktoré nám pomohli čo najviac aktívne zaangažovať jeho účastníkov. Podelíme sa s vami o výsledky programu, ako sme ich monitorovali u jednotlivých účastníkov. Podelíme sa tiež o skúsenosti toho, ako nám multidisciplinárna prax a prax zameraná na riešenie pomohli a pomáhajú pri splnomocňovaní rodičov v ich kompetenciách ako osôb starajúcich sa s láskou o svoje deti i po ich rozvode, rozchode.
Komu je určený?
Workshop je určený predovšetkým pomáhajúcim profesionálom – sudcom, kurátorom, sociálnym pracovníkom, učiteľom, psychológom, špeciálnym pedagógom, poradcom, terapeutom, tiež multidisciplinárnym tímom, ich koordinátorom a organizáciám, pracujúcim s rodinami v ťažkých životných situáciách.
Kompetencie, ktoré účastník workshopu osvojuje
Zapojiť, aktivizovať a skompetentnievať rodičov, spolupracovať ako člen multidisciplinárneho tímu.
Výstupy/benefity vzdelávania
Workshop je súčasťou akreditácie inovačného vzdelávania MŠVVaŠ SR: 2/2022 – IV. Účastník získava certifikát a možnosť dlhodobej supervízie pri implementácii programu do svojej praxe.
Lektor
Přemysl Ulman sa narodil a vyrastal v Českej republike. Po skončení strednej školy mal za cieľ študovať psychológiu, no vtedajšia situácia na vysokých školách v Českej republike (veľmi obmedzený počet prijatých študentov na štúdium psychológie) mu to nedovoľovala. Tak sa začala jeho medzinárodná cesta. Využil príležitosť začiatku 90. rokov, ktoré sa otvorili ľuďom v Českej republike, a odišiel do zahraničia. Najprv sa presťahoval do Nemecka, potom do Ríma, kde vyštudoval filozofiu a neskôr teológiu. Potom sa presťahoval do USA. Tu absolvoval v roku 2006 manželskú a rodinnú terapiu na St. Thomas University v Miami na Floride a začal praktizovať ako rodinný terapeut v komunitnej organizácii. V roku 2012 sa presťahoval späť do Českej republiky, kde pokračoval vo svojej profesii kombinujúcej súkromnú prax, zamestnanie v komunitných organizáciách a vzdelávacie aktivity.
Od postgraduálneho štúdia v USA sa jeho odborný záujem sústreďoval na postmoderné terapeutické prístupy, najmä na naratívnu prax, úzko súvisiacu s myšlienkami sociálneho konštrukcionizmu. Po presťahovaní sa do Českej republiky v roku 2012 sa zoznámil s myšlienkami kolaboratívnych praktík, ktoré v Českej republike výrazne zastupuje skupina Narativ. Myšlienky kolaboratívnej praxe aplikoval v programe „Rodičia na večné časy“, organizovanom so svojimi kolegami pre rodiny s veľkými konfliktmi v rozvodovom procese na východnej Morave. Keďže sa v roku 2016 stal súčasťou skupiny Narativ, začal sa aktívne zapájať do vzdelávacích aktivít tohto združenia. V súčasnosti je jedným z facilitátorov medzinárodného certifikačného programu v kolaboratívnych praktikách s názvom Možnosti dialogu. V rámci tej istej organizácie sa aktívne podieľal aj na trojročnom medzinárodnom projekte v oblasti vzdelávania a podpory v multidisciplinárnom tímovom prístupe pri pomoci rodinám v ťažkej situácii.
Dátum a čas workshopu
- 19. – 20.09.2024
- 21. – 22.11.2024
Minimálny počet účastníkov
10
Miesto workshopu
Stredná odborná škola dopravná, Rosinská 3126/2, Žilina
Viac informácií nájdete tu.